31 Temmuz 2020 Cuma

Koronavirüs önlemi almış plajlar

2020 yılı hiç kimsenin tahmin bile edemeyeceği, ancak filmlerde duyduğumuz bir sözü soktu hayatlarımıza: Pandemi

Bütün dünya ile birlikte ülkemizi, hayatlarımızı da derinden etkiledi COVID-19 salgını. Salgının ülkemizde ilk kez görüldüğü kış ayları evde kalmak kolaydı ama yazın gelip havaların ısınmasıyla beraber evde kalmak zorlaştı. Seyahat kısıtlamalarının kalkmasıyla tatil planları da yapılmaya başladı. Uzun süre evlerde kapalı kalan çocuklar için havaların ısınması yaz tatili anlamına geldiğinden “yeni normal” yaşam şartlarına uyarak yaz tatili yapmak da kaçınılmaz oldu.

Yeni normalleşme süreciyle birlikte insanlar da izole seyahat rotaları, oteller ve plajlar arar oldular internette.

Takipçilerim bilir benim de 2.5 yaşında ikizlerimi havaların ısınmasıyla beraber evde tutma çabalarım gitgide zorlaşmaya başladığı için biz de bir tatil planı yaptık. Yaptığım araştırmalar sonucunda sosyal mesafemizi koruyarak, gerektiği yerlerde maske takarak gidebileceğimiz plajları ve koyları sizler için listeledim.

Gezmeyi sevenlerin telefonlarında nasıl bir yer bulmak için navigasyon bulunuyorsa bu tür bilgileri almak isteyen gezginlerin de yeni normal denilen süreç için başvurabileceği bir yer olmalı.

Kaleköy

1. Kaleköy / Antalya
Kaleköy’ü listenin 1 numarası yapan en önemli özelliği karadan ulaşımı olmaması. Sadece deniz yoluyla gidebileceğiniz köy, bu yönüyle sosyal izolasyon sağlıyor tatilcilere. Demre ilçesinde bulunan bu köye ulaşım ise Üçağız mahallesinden kalkan tekneler ile yapılmakta.

2. Gökçeada
Salgının en yoğun olduğu dönemlerde bile sadece iki vakanın görüldüğü, 2011 yılında “cittaslow” ünvanı alan ilk ve tek ada olan Gökçeada turizm sezonunun açıldığı bu günlerde bile güvenli sayılabilecek bölgelerden. Adadaki herhangi bir turizm işletmesine rezervasyonu olmayan kimse adaya alınmayacak. 
Özellikle girişlerde sıkı tedbirlerin uygulandığı adada plajlar büyük olduğu için sosyal izolasyon ve mesafeye ister istemez uyum sağlanacaktır.

3. Balıkesir / Avşa Adası
Avşa Adası’nda şu ana kadar koronavirüs vakası görülmemesi buranın en önemli özelliklerinden biri. Burada da aynı Gökçeada da olduğu gibi yoğun tedbirler uygulanmakta. Adaya gelenlerin ateşleri ölçülüyor ve maske takma konusunda sıkı denetimler yapılıyor. Adanın plajlarında bakanlığın yayınladığı genelgeye uygun olarak düzenlemeler yapılıyor.

4. Bozcaada
Pandeminin en yaygın olduğu dönemlerde bile vaka görülmeyen ender yerlerden biri de Bozcaada. Belediye, polis ve jandarma ekiplerinin yoğun denetimler yaptığı adanın plajları da yine bakanlığın yayınladığı genelgeye gore düzenlenmiş durumda.

İztuzu

5. İztuzu / Dalyan
Deniz kaplumbağalarının yumurtlama bölgesi olan bu plaj zaten kaplumbağalardan dolayı en korunaklı bölgelerden birisiydi. Koronavirüs tedbirleriyle beraber bu durum daha da arttı. 4.5 kilometrelik sahile sahip olan denizde tatlı ve tuzlu suyun bir arada olduğu dünyadaki ender yerlerden de biri.

6. Kabak Koyu / Fethiye
Dünyanın koruma altında bulunan dağlarından biri olan Babadağ’ın denize inen yamaçları arasına sıkışmış olan bu koyda, doğal hayatı korumak ön planda. Fethiye’ye olan uzaklığından dolayı da sosyal mesafe kendiliğinden oluşmuş durumda.

7. Çıralı
Burası da aynen İztuzu gibi caretta carettaların yumurtalarını bıraktığı bir alan olduğu için koruma altında olan milli park statüsündeki plajlardan biri. Geceleri kullanıma kapalı olan plaj sosyal mesafe şartlarına uyulduğu sürece güvenle gidilebilecek yerlerden biri.

8. Saros / Edirne
Saros körfezi upuzun plajları ve tertemiz deniziyle ülkemizin gözdelerinden. Burası da plaj uzunluğuyla sosyal mesafeyle korunaklı alanlardan sayılabilir. İstanbul’a yakın olduğu için sıcaktan bunalanların ilk adresi oluyor. Aynı zamanda uygun fiyatlı bir tatil yeri oluşu da cezbedici. Mesela ben Edirne'ye giderken otobüs yolculuğunu tercih ediyorum. Otobüs biletimi de Enuygun.com'dan alıyorum. Otobüsle gittiğim için yolculuk masraflarımı azaltmış oluyorum. Bu da bana 1 gün fazladan tatil yapacak bütçe sağlıyor.

Ayrıca güneşlenmek isteyenlerin yanı sıra su sporları yapanların tercih ettiği Ege Bölgesi'nde bulunan İzmir'in Çeşme ilçesindeki Alaçatı ve Ilıca, Aydın'ın Didim ilçesindeki Altınkum ve Kuşadası, Muğla'nın Bodrum ilçesindeki Bitez ve Paşatarlası plajları ile Fethiye ilçesindeki Ölüdeniz'de, COVID-19 tedbirleri kapsamında alınan önlemlere uyuluyor.

Güvenli Turizm Sertikası nedir?

Bakanlık COVID-19 tedbirleri kapsamında Güvenli Turizm Sertifikası adı altında bir program başlatmış bulunuyor. Tatili Türkiye'de geçirmeyi düşünen tüm yerli ve yabancı turistler için geçerli olan bu program ulaşım, konaklama, yeme içme aşamalarında temizlik, sağlık ve mesafe kurallarının kontrol altına alınması ve atlanmadan uygulanması amacıyla geliştirilmiş. Böylece tüm turistlerin tatillerini maksimum konfor ve güvenlik altında geçirmeleri sağlanıyor.


Mavi Bayrak Ödüllü Plajlar için alınacak tedbirler
Bilmeyenler için Mavi Bayrak projesin açıklayayım öncelikle. Ülkemizde Mavi Bayrak programı 1993 yılında başlamıştır. Amacı kıyıların korunması olan programda deniz suyunun mikrobiyolojik olarak kontrol edilmesi, plaj ve donanımlarının temizliği, can güvenliği ve çevre yönetimine dair pek çok kriter vardır.
Ülkemizde şu anda 486 adet mavi bayraklı plaj bulunmaktadır. Detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz...

Mavi Bayrak ödüllü plajlar için sıralanan tedbirlerse şöyle;
      - Plajlara giriş ve çıkışlar kontrollü sağlanacak, karşılıklı temasa engel olunacaktır.

- Eldeki verilere göre kumdan ve denizden bulaşma riski bulunmayan COVID-19 virüsünün bulaş riskini önlemek için sosyal mesafe kurallarına uyulması gerekmektedir.
- Plaj ve tesislerde çalışanların iç eğitim alması zorunlu hale getirilmiştir.
- Tesis ve plajların belirli noktalarına hastalık ve korunma ile ilgili bilgilendirici poster ya da tabela asılacaktır.
- Ortak kullanım alanlarında (duş, tuvalet, kabin vs.) içeride bulunan kişi sayısı alana göre belirlenecek, dezenfektanlar ile sık sık temizlenecek, temas gerektirmeyen sensörlü cihazlar kullanılacaktır (Havlu kâğıt cihazları, sifon, musluk, duş başlıkları vs.)
- Maske ve eldivenlerin ayrı kutulara atılması gerekmektedir
- Sigara içiminin yasaklanması, gerektiği takdirde sigara içilebilen alanların ayrılması önerilmektedir.
- Plaj alanında çalışanlar dahil 4 metrekareye 1 kişi kapasite belirlenmeli, 1.5 metre sosyal mesafe konulmalıdır.

Daha detaylı bilgi almak isteyenler buradan bakabilirler.

Hiç yorum yok: