24 Kasım 2016 Perşembe

Kısa bir Brüksel yazısı...


Grand Place


Brüksel Belçika'nın başkenti ve Avrupa Birliği'nin de başkenti olması bakımından Avrupa'da bulunan en önemli şehirlerden birisi. Avrupa Parlamentosunun yanı sıra NATO'nun merkez karargahı da bu şehirde bulunuyor. Bataklık bölgesinin kurutulması sonucu o bölgeye kurulduğu için adı bataklığın içindeki yerleşim yeri anlamına gelir. Ana dil Fransızca olsa da nüfusun bir kısmıda Felemenkçe konuşur. Türklerin de yoğun olarak yaşadığı Brüksel'de nüfusun yaklaşık %25'i yabancı kökenlidir.
Bütün bunların dışında Brüksel; Tenten'in (Tintin), çikolatanın, biranın ve waffle'ın da başkentidir. Çok az kalsam da burada gelin gördüğüm kadarıyla anlatayım sizlere...
Gezilecek/görülecek yerlerden bazıları


Atomium

Manneken Pis
Brüksel denince çoğunluğun aklına Manneken Pis yani "işeyen çocuk heykeli" gelir. Bense hiç de ilgimi çekmeyen bu heykelin neden bu kadar abartıldığını anlamıyorum doğrusu. Manneken Pis Rivayete göre bir savasta fitili yanan-patlamak uzere olan bir bombayi, bombaya iseyip sondurerek ordunun savasi kazanmasini saglayan, bu yuzden de kahraman olan bir cocugun heykeli. Baştan söyleyeyim büyük beklentiler beslemeyin bu heykeli görmek için çünkü küçücük (bronzdan yapılmış ve 61 cm.). Bu muymuş diyebilirsiniz. Brükselliler ise o kadar önemsiyor ki heykeli simgeleri haline getirmişler. O gün ne önemli gün varsa ona göre giydiriyorlar hatta. (Noel'de Noel baba, polis,itfaiyeci gibi​). Söylenenlere göre bu minik çocuğun 700'e yakın kıyafeti varmış (Grand Place'da bulunan müzede bu kıyafetleri görebilirsiniz). Heykel devamlı çalındığı için de replikaları yapılıyormuş. Şimdiki 6. kopyasıymış...
Grand Place​
Burası Brüksel'in en ünlü meydanı. Gotik ve Barok mimarisinin en güzel örneklerini göreceğiniz bu meydanda en önemli binalar 96 metrelik kulesiyle dikkat çeken Hotel de Ville, kral evi olarak bilinen Maison du Roi, Le Renard lonca evi. Ağustos ayında 5 günlük bir sergide düzenlenen “Tapis de Fleurs” çiçek halısı burada görebileceğiniz en önemli yerlerden. Meydan çevresinde birçok kafe, restoran ve hediyelik eşya dükkanı bulunuyor. Ünlü Manneken Pis heykeli de bu meydanın yakınında.
Tenten Mağazası
Burayı ayrıca yazmak istedim çünkü sevdiğim bir çizgi roman karakteridir. Bu mağaza da Grand Place'de bulunuyor. Bu küçük mağazada T-shirt'den çantaya, Türkçe dahil olmak üzere bir çok dilde yazılmış kitapları bulabilirsiniz. Tek sorun çalışan personel inanılmaz suratsız ve aksi. Bir de biraz pahalı...

Mini Europe

Mİni Europe'da THY uçağı

Berlin duvarının parçası ve bendeniz
Atomium
Atomium 1958 Expo Fuarı için yapılmış Brüksel yakınlarında bir yapı. 102 mt yüksekliğinde olan yapı 18 mt çapında 9 kürenin birleşiminden oluşuyor. Demirin kristal yapısının 165 milyar kez büyütülmesinden esinlenilen yapı 6 ay boyunca durması beklenirken günümüzde modern Brüksel mimarisinin sembolü haline gelmiş. Kuleler 12 boru ile birbirine bağlanıyor ve yürüyen merdivenlerle birbirine geçişi sağlanıyor. Hatta bu merdivenlerin bazıları o kadar dik bir açıya ki ses ve ışık efektleri ile insanın midesi bulanıyor.
En üstte bulunan küreden ise harika bir Brüksel manzarası izleyebiliyorsunuz. 
Mini Europe
Mini Europe dünyaca ünlü bir minyatür park. 1:25 ölçüsünde küçültülen yaklaşık 350 minyatürün bulunduğu parkta dünyanın neredeyse her ülkesinden simge haline gelmiş yapılar vs. sergilenmektedir. Eyfel Kulesi, Big Ben, Tac Mahal gibi yapıların bulunduğu park 1989 yılında Belçika hükumetinin desteği ile Prens Philip tarafından açılmıştır.
Brüksel'de yemek 
Brüksel deyince akla ilk olarak çikolata, midye, bira ve patates kızartması geliyor. Çikolata konusunda benim favorim Leonidas ama o kadar çok dükkan ve seçenek var ki insanın başı dönüyor. La Cure Gourmande mağazası ise çeşit çeşit kurabiyeleri ile göz döndürüyor. 
Brüksel’de o kadar fazla bira çeşidi varki, bundan dolayı Guinness Rekorlar Kitabına giren bir mekan bulunuyor, Delirium Café. 2004 çeşit bira ile 2004 yılında rekor kırmış ve her bira kendi özel bardağında ve bardak altlığında servis ediliyor. Bira sevenlere önerilir.
Midye konusunda ise herkesin önerisi Chez Leon ama gözünüze kestirdiğiniz iyi görünümlü bir yerde de yiyebilirsiniz bence...

Hiç yorum yok: