30 Mayıs 2015 Cumartesi

Batum'u gezmeye devam ediyoruz...


Genel bilgiler:
Tarihi, Avrupa yada Türkiye gibi gezilecek çok yeri olmamasına rağmen Batum keyifle hatırladığım günler geçirtti bana geçen yaz. Hatta kısmetse bu yaz da gitmeyi planlıyorum. O günlerin güzel hatırlanmasına sebep olan şeylerden biri de eşimin iş bağlantılarının olduğu gürcü iş arkadaşlarının ve genel olarak gürcülerin içten ve sıcak davranışları da ayrıca.

Bir önceki yazıda bahsetmiştim. Batum'a daha doğrusu Gürcistan'a ya Sarp sınır kapısından karayoluyla yada uçakla İstanbul'dan gidebilirsiniz. Gürcistan türk vatandaşlarına vize uygulamadığı için nüfus cüzdanınızı kullanabilirsiniz. Pasaportla giriş yapmak isterseniz ise yanınızda harç pulunun bulunması gerekiyor.
Gürcistanın para birimi lari. 1 lari yaklaşık 1.6 TL. Ama ucuz bir ülke olduğu için bu ufak yükseklik pek etkilemiyor insanı. Batum düz bir şehir olduğu için yürüyerek gezilecek bir yapıya sahip. Yorulduğunuz noktada ise taksiler yetişiyor imdadınıza. Yol kenarında beklerken normal bir binek araba taksi tabelasını takıveriyor tepeye ve al sana taksi. Arabalarda taksimetre türü birşey olmadığı için pazarlık usulü yürüyor işler (bu arada Batum'da toplu taşımada var ama biz kullanmadık. Alfabeleri hiç anlaşılmadığı ve ingilizce bilen de pek olmadığı için riske atmak istemedik).
İnsanlar ise her konuda çok yardımcı ve genel olarak çok güler yüzlü. (Yalnız şunu eklemek isterim, bu sizin de davranışlarınıza ve görünüşünüze göre değişiyor. Benim hissettiğim başka amaçlarla -fuhuş vs.- gelen ve hafta sonu günübirlik çoluk çocuk gelen türklerden pek hoşlanmadıkları. Çünkü çöp atmayın, gürültü yapmayın türü uyarı tabelalarının çoğu türkçe. Gerçekten çok temiz ve düzenli olan şehir, pazar günü tam bir keşmekeş yaşıyor günübirlik gelenlerin artmasıyla...)


Bunun yanısıra Batum şu anda tam bir yenilenme sürecinde ve inşaat şirketlerinin neredeyse tamamı türk firmalar. Otellerin çoğu da türklere ait. Batum yemyeşil bir şehir ayrıca. Her yerde parklar, göletler var. Şehrin ortasındaki parklarda ceylanlar, midilliler, çeşit çeşit kuşlar son derece geniş ve rahat ortamlarda halka açık olarak besleniyorlar.
Biz her hangi bir sorun yaşamadık ama Batum'a ağrı kesici bile olsa reçetesiz ilaç ve bir iki paketin üstünde sigara sokmak yasakmış. Bilginize...

Batum'da yeme - içme


Haçapuri olsa da yesek

Eşim daha önceden de alışkın olduğu için gürcü yemeklerini çok sevse de ben pek hoşlanmadım açıkçası. Bunun sebebi ise daha çok et ağırlıklı olması. Benim gibi fazla et seven birisi değilseniz sizi biraz zorlayabilir yemekler. Bir de salata türü şeylerde kullandıkları yağ çok garip kokuyor. Ama Haçapuri gerçekten de lezzetliydi (üstüne yumurta kırılmış kaşar peynirli pide gibi bir yemek). Patates kızartmaları ise gerçekten çoook lezzetli. Et sevenler ise seçenekler bol. Özellikle parça et ve tavuk çok tüketiliyor. Türk yemeği yemek isterseniz eski Batum tarafında bulunan türk mahallesinde Deniz Restoran'ı önerebilirim. Her çeşit sulu yemek bulunuyor. Yine aynı bölgede Divan Otel'de de yemekler hem lezzetli, hem de uygun fiyatlı.
En ünlü restoranları ise;
Megreli Lazuri (Buraya gittim. Yemekler daha önce de dediğim gibi et ağırlıklı. En ünlü dediysem aklınıza bizim ünlüler gibi gelmesin. Daha çok bir taverna havasında. Canlı müzik eşliğinde bol bol dans edilen bir yer.)

Megreli Lazuri'den. Aşırı derecede sarımsaklıydı...

Yeni Batum bölgesinde bulunan White Restoran (burasının en önemli özelliği binanın ters inşa edilmesi. Yani çatı altta, zemin yukarıda. Entresan bir görünüşü var ama içine girmedim.)
Gorki caddesinde bulunan küçük cafelerde de yemek yiyebilirsiniz ama ben sevmedim burada yediğim yemeği (adını hatırlamıyorum). Daha önce yazdığım gibi garip bir koku ve tat vardı. Yağdan sanırım...
Eski Batum tarafında bulunan Piazza meydanındaki cafeler ise gerçekten keyifli. Hem kaliteli bir canlı müzik vardı. Hem de tatlı türü yiyebileceğiniz cafeler vardı (Gürcistan'da pek tatlı kültürü yok açıkçası. Kremalı, çikolatalı birşey bulmak zor biraz. En ünlü tatlıları ise bizim başka isimle bildiğimiz "Paklava".
Gürcülerde sofra kuralları ve adabı çok önemli. Yemekte çoğunlukla kırmızı şarap içiliyor (mutlaka alın seviyorsanız) ve kadehiniz asla boş kalmıyor. Herkes bir iki lokma birşey yedikten sonra kadehler kaldırılıyor ve iyi niyetler söyleniyor misafire (eşimle bana çok güzel dileklerde bulundular sağolsunlar ama durmaksızın içmek biraz ağır geldi doğrusu). Sonra birkaç lokma daha yeniyor ve başka birisi kadeh kaldırıyor ve her yudumda kadehiniz doldurulduğu için ne kadar içtiğinizi anlamayıp gümlüyorsunuz bir süre sonra. Bütün yemek boyunca da aynı ritüel devam ediyor. Şarabın yanında genellikle de armut suyu içiyorlar. Sonunda konuşmaya mecalin kalırsa içmekten teşekkür konuşması yapmak da hoş oluyor...

Batum'da alışveriş

Pazarda balcı..

Açıkçası Batum'da alışveriş yapabileceğiniz mağaza pek yok. En ucuz şey sigara, şarap ve peynir. Peynirleri gerçekten muhteşem. Kırmızı şarapları ise ayrı bir lezzet. Tatlı ve içimi çok rahat. (hatta bizi uzak yerlere gezdiren şoförümüz Edo ilaç bu ilaç diyordu. Eşimin iş arkadaşı ise gürcülerin neşesini ve yaşam sevincini şaraba bağlamıştı). Ben şarap olarak Kvanchkara'yı öneririm diğerlerine nazaran biraz pahalı ama güzel. Daha uygun fiyatlı birçok markada var yanısıra. Eğer güvenilir bir yer bulabilirseniz balları da çok lezzetli. Armut suyu ise gürcülerin çok severek içtikleri gazlı bir içecek. Belki hoşunuza gidebilir. Meyve ve sebze ise taze ve çok çeşitli. Hergün kurulan yerel pazarda çok çeşit bulabilirsiniz pazar gezmeyi severseniz. Gözünüzün önünde tavuk, kaz vs kestikleri için ve özellikle domuz satılan yer çok kötü koktuğu için ben pek hoşlanmadım buradan o yüzden tam yerini pek hatırlamıyorum. Bunun dışında pek alacak birşey yok Batum'da...


Batum birinci bölüm
http://tatilname.blogspot.com.tr/2015/05/gurcistan-batum-gezi-notlar-1-bolum.html

3 yorum:

kapadokya dedi ki...

Tebrik ederim

Adsız dedi ki...

SU ŞÖFURUN IRTIBAT BILGILERINIDE PAYLASSAYDIN IYI OLURDU.

Amatör Gezgin'in Gezi Notları dedi ki...

@Adsız 3. bölümü de okusaydınız irtibat bilgilerini görürdünüz. Bu yazının sonunda:
http://tatilname.blogspot.com.tr/2015/06/batum-gezisi-3-bolum.html